Prelegentki i prelegenci

Poznaj naszych spikerów. Zadbaliśmy, aby podczas AI Konferencji 24′ Innovation Coach pojawiło się wielu ekspertów i ekspertek z różnym podejściem do tematyki innowacji i sztucznej inteligencji. Opowiedzą, nie tylko o najnowszych trendach dotyczących AI w przedsiębiorstwach, ale co ważniejsze przybliżą innowacyjne podejście do wykorzystania AI w praktyce.

 

 

 

Patrycja Zeszutek

Zastępczyni Dyrektora  Departamentu Programów Wsparcia i Innowacji

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Ekonomistka z wykształcenia. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne, studia podyplomowe z Integracji Europejskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Zarządzanie projektami współfinasowanymi z funduszy europejskich na Akademii im. Leona Koźmińskiego.

W administracji publicznej pracuje od 2001 roku. Uczestniczyła w przygotowaniu oraz wdrażaniu programów operacyjnych od akcesji Polski do UE. Od 2005 roku zawodowo związana jest z tematyką funduszy unijnych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Od 2017 roku pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jest współtwórcą i koordynatorem instrumentów: STEP – Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt, Innovation Coach oraz kompleksowej usługi informacyjnej w zakresie oferty Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – Innopoint.

prof. Tadeusz Burczyński

Dyrektor Instytutu

Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN

Profesor zwyczajny w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (PAN), członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki.

Głównym obszarem jego działalności są inter- i multidyscyplinarne badania naukowe z zakresu informatyki i nauk obliczeniowych, w szczególności inteligencji obliczeniowej, mechaniki obliczeniowej i materiałoznawstwa obliczeniowego. Stworzył szkołę naukową rozwoju i zastosowania metody elementów brzegowych do analizy wrażliwości, optymalizacji, stochastycznych i rozmytych problemów brzegowo-wartościowych. Jego oryginalne prace naukowe w tej dziedzinie były jednymi z pierwszych na świecie.

Zajmował się zastosowaniem inteligentnych systemów obliczeniowych opartych na algorytmach ewolucyjnych, sztucznych sieciach neuronowych, sztucznych systemach immunologicznych, algorytmach rojowych i zbiorach rozmytych w globalnej optymalizacji skalarnej i wektorowej oraz identyfikacji konstrukcji (T. Burczyński et al, Intelligent Computing in Optimal Design, Springer 2020). Był również współautorem oryginalnej koncepcji zastosowania sztucznych systemów immunologicznych do klasyfikacji i klasteryzacji danych, analizy wielowymiarowych danych biologicznych oraz sprzężenia sztucznych systemów immunologicznych z teorią gier. Modelowanie rozmyte i prognozowanie modeli finansowych szeregów czasowych dla danych o wysokiej częstotliwości przy użyciu uporządkowanych liczb rozmytych jest również przedmiotem jego zainteresowań naukowych.

Katarzyna

Walczyk-Matuszyk

Zastępczyni Kierownika Centrum Projektów Badawczych UE

Kierowniczka Projektu Innovation Coach

Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej – Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN

 

Specjalistka w obszarach związanych z innowacyjnością, współpracą nauki z biznesem, zarządzaniem międzynarodowymi projektami badawczymi i innowacyjnymi oraz współpracą międzynarodową. Delegatka do Komitetów Programowych Horyzontu Europa przy Komisji Europejskiej.

Posiada bogate doświadczenie zawodowe w aplikowaniu oraz realizacji projektów innowacyjnych w zakresie programów krajowych, europejskich i międzynarodowych. Koordynatorka Projektu NCP_WIDE.NET finansowanego w ramach Horyzontu 2020 oraz projektu NCP_WIDERA.NET w Horyzoncie Europa, skupiającego 30 partnerów z krajów UE oraz państw stowarzyszonych.

Kieruje projektem Innovation Coach. Wchodzi w skład komitetów i ciał doradczych w kwestiach funduszy strukturalnych i europejskich, jest członkiem m.in.: Rady Doradczej Projektu ERA-LEARN. W latach 2014 – 2020 r. Prezes Stowarzyszenia TOP 500 Innovators. Absolwentka Programu Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda w Palo Alto w Kalifornii, USA.

dr hab. inż. Paweł Wawrzyński

IDEAS NCBR

dr hab. inż. Paweł Wawrzyński 

Związany z IDEAS NCBR od 2023 r. W latach 2016-2022 pracował w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej, gdzie w latach 2018-2020 był zastępcą dyrektora ds. naukowych. W latach 2005-2016 pracował w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej PW. Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych, w tym w takich czasopismach jak “Neural Networks”, “IEEE Transactions on Neural Networks and Learning Systems” oraz publikacjach pokonferencyjnych International Joint Conference on Artificial Intelligence (IJCAI). Posiada cztery patenty i jest autorem pięciu rozpatrywanych wniosków patentowych. Ponadto, zarządzał inwestycjami, był dziennikarzem ekonomicznym i fundatorem lub współfundatorem trzech start-upów technologicznych.

Zainteresowania naukowe Pawła Wawrzyńskiego obejmują uczenie maszynowe i jego praktyczne zastosowania. Obszary jego badań teoretycznych to zwłaszcza uczenie ze wzmocnieniem, grafowe sieci neuronowe i uczenie ciągłe. Wdraża wyniki badań naukowych w marketingu, robotyce, przemyśle samochodowym i energetyce.

Justyna De Bure

Founder&CEO

z e n zz e n

Posiada ponad 15 lat doświadczenia w obszarze Public Relations i rozwoju biznesu. Specjalizuje się w strategiach komunikacji i budowania wizerunku firm oraz organizacji non-profit. PR’owe szlify zdobywała w takich agencjach, jak wrocławska PRERIA czy globalne MSL, należące do grupy PUBLICIS.

W latach 2006-2007 członek zespołu ds. EXPO 2012 w Urzędzie Miasta Wrocławia, odpowiedzialna za kraje francuskojęzyczne. Przez ponad 6 lat współpracowała z RICS Polska, wspierając Country Managera w realizowaniu misji organizacji i rozwijaniu struktur członkowskich.

Pomysłodawczyni i twórczyni z e n zz e n – urządzenia mobilnego umożliwiającego monitorowanie emocji i ostrzegającego przed wybuchem gniewu, służącego rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, empatii i samokontroli negatywnych emocji.

Kacper Nosarzewski

Partner

4FC

 

Jest partnerem w 4CF i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Jest autorem metodologii i współautorem raportów foresightowych dla klientów cywilnych i wojskowych, ekspertem Interpolu. Doradza w dziedzinie foresightu strategicznego przedsiębiorstwom oraz instytucjom międzynarodowym, takim jak FAO, UNESCO i UNDP. Kierował projektem Scenariuszy rozwoju kraju 2050 dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Prowadził projekty dla średnich i dużych firm oraz agencji rządowych na całym świecie m.in. w branży wysokich technologii, energetycznej, spożywczej, finansowej, logistycznej i zbrojeniowej. Jest członkiem władz polskiego oddziału The Millennium Project – największego światowego think-tanku foresightowego członkiem Association of Professional Futurists oraz World Future Society – głównej światowej organizacji branżowej. Wykłada foresight w Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Górniczo-Hutniczej.

dr Artur Kołodziejczyk-Skowron

Ekspert

IDEAS NCBR

 

Filozof, etyk; pracownik IDEAS NCBR, gdzie odpowiada za współpracę z europejskimi sieciami badawczymi, koordynuje ELLIS Unit Warsaw, a także konsultuje projekty badawczo-wdrożeniowe w aspekcie etyki. Jest ekspertem ds. etyki w ERC Executive Agency. Pracuje również jako adiunkt w Uniwersytecie WSB Merito w Warszawie.

dr inż. Michał Twardochleb

Coach innowacji

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

 

Posiada stopień doktora w dyscyplinie informatyka. Jest absolwentem programu Top 500 Innovators, podczas którego poznawał najlepsze praktyki komercjalizacji prac B+R na Uniwersytetach Cambridge i Oksford.  Jako doradca w programie „Innovation Coach”, wskazuje przedsiębiorcom i startupom możliwe ścieżki wdrażania innowacji.

Koordynował największy dotychczas w Zachodniopomorskiem międzynarodowy projekt Komisji Europejskiej, WeP UP – WestPomeranian ICT Startup Hub, którego celem było wsparcie regionalnego ekosystemu startupów ICT.  Prowadzi autorski, semestralny kurs z komercjalizacji produktów i usług oraz inżynierii biznesu dla studentów ZUT, a także liczne szkolenia dotyczące skutecznego wdrażania innowacji oraz dofinansowania działalności badawczo-rozwojowej zarówno dla polskich i zagranicznych przedsiębiorców, jak i instytucji otoczenia biznesu.

Zdobywał doświadczenie oceniając ponad sto wniosków o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, składanych do instytucji krajowych i regionalnych.  Jest konsultantem opiniującym zakresy tematyczne i kryteria oceny w planowanych konkursach B+R+I, doradza przedsiębiorstwom ubiegającym się o pozyskanie dotacji na prace B+R

dr inż. Jakub Gałka

Coach innowacji

R&D Director w Pex.com

 

Przez 20 lat związany z Instytutem Elektroniki, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Specjalizuje się w przetwarzaniu sygnałów, uczeniu maszynowym, w tym szczególnie w zastosowaniu metod sztucznej inteligencji do przetwarzania danych multimedialnych. Autor kilku patentów i ponad 50 publikacji naukowych. Absolwent programu Top 500 Innovators w Uniwersytecie Stanforda, USA. Współzałożyciel i manager R&D w Techmo Sp. z o.o. (techmo.pl) – spółki tworzącej i dostarczającej rozwiązania technologii głosowych. Posiada bogate doświadczenie we współpracy nauki z biznesem jako lider i kierownik projektów B+R. Obecnie dyrektor R&D w Pex.com, gdzie nadzoruje prace z zakresu przetwarzania, rozpoznawania i analizy danych multimedialnych dla ochrony włsności intelektualnej, szczególnie muzyki. W wolnym czasie lubi spędzać czas na zewnątrz, często na rowerze MTB/Enduro, na wyprawach eksploracyjno-wspinaczkowych w górach wysokich albo nurkując, także na wstrzymanym oddechu (freediving).

mec. Marcin Mioduszewski

Radca prawny

Wspólnik kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski Kancelaria Radców Prawnych

Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i absolwent studiów doktoranckich na tym samym wydziale oraz studiów podyplomowych „Społeczeństwo Informacyjne” na Wydziale Fizyki, Astronomii i  Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Głównymi obszarami jego praktyki są prawa własności intelektualnej, w szczególności prawo autorskie i prawo własności przemysłowej, a także prawo IT, prawo o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji a także ochrona dóbr osobistych.

Specjalista z bogatym doświadczeniem w branży IT. Uczestniczył w licznych transakcjach dotyczących nabywania i obrotu prawami do oprogramowania. Doradza w tworzeniu modeli i umów dystrybucji oprogramowania, w tym w modelach usługowych (SaaS, IaaS).

Zajmuje się wyceną własności intelektualnej oraz audytami dla funduszy inwestycyjnych, a także reprezentuje klientów w transakcjach inwestycyjnych. Prowadzi doradztwo związane z własnością intelektualną oraz nieuczciwą konkurencją, szczególnie w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki.

Wspiera klientów z branży IT, reklamowej i energetycznej w postępowaniach o zamówienia publiczne, w tym jako doradca komisji przetargowych. Organizuje systemy komercjalizacji wyników B+R dla polskich uczelni i instytutów badawczych, a także zajmuje się regulacjami i wzorami umów w tym zakresie.

Angażuje się w projekty informatyzacji Polski, w tym tworzenie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz projekty dotyczące szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce Wschodniej.

Agnieszka Matuszak

Project Manager

Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

 

Agnieszka Matuszak jest absolwentką Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku „Akademia Trenerów” na Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy oraz „AGILE zwinne metodyki zarządzania” na Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy. Posiada doświadczenie w realizacji przedsięwzięć dotyczących rozwoju zasobów ludzkich. Współpracuje z biznesem zarówno z dziedziny produkcji, handlu czy usług w zakresie rozwoju pracowników różnych szczebli, organizacji szkoleń i konferencji, budowania relacji biznesowych. Od ponad 8 lat działa w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym Dolina Narzędziowa. Jako Project Manager posiada doświadczenie w koordynowaniu projektów, w tym projektów współfinansowanych ze środków UE m.in. z inicjatywy EURECA, CORNET, COSME, H2020 czy HE.